سبد خرید من 0

پست تنها

هنر نقاشی دیجیتال چیست؟

راهی جدید برای ارائه بهتر نقاشی با استفاده از تکنولوژی

 

نقاشی دیجیتال، هنری نو ظهور در قرن بیست و یکم است، که در دسته بندی هنر های دیجیتال در شاخه تصاویر دو بعدی پذیرفته شده است، و موازی با همان شکل های عمده سنتی نقاشی در جهان هنر است. با پیشرفت تکنولوژی، هنر و صنعت با کمک همدیگر توانسته اند بستری فراهم کنند تا با بیشترین کیفیت و بالاترین بازدهی، اثر هنری خلق شود. نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتینگ، در دنیا به رسمیت شناخته شده است و مانند دیگر هنر های تجسمی از جمله مجسمه سازی ، نقاشی، عکاسی و … به عنوان یک هنر در شاخه هنر های دیجیتال در حال ارائه است. اما در ایران هنوز به اندازه دیگر جاها مورد استقبال قرار نگرفته است. در واقع در ایران با موضوع خلاء آموزشی در این رشته روبرو هستیم.

نرم افزارهای گرافیکی که برای نقاشی دیجیتال و زیر شاخه های مهارتی آن مثل کانسپت آرت، طراحی کاراکتر، تصویرسازی های محیطی و … هستند، در دنیا گسترش یافته اند. نرم افزار های مانند فتوشاپ، کورل پینتر و … که در سیستم عامل های معمول قابل دسترسی است و در سیستم عامل های دیگر نرم افزار های برای این هنر تعبیه شده اند.

شکل هنر نقاشی دیجیتال در دنیا همانند نقاشی های سنتی مورد استقبال قرار گرفته است و برای آنان نمایشگاه هایی در گالری های مختلف برگزار می کنند.

نقاشی دیجیتال در ایران به علت عدم تخصص هنرمندان آماتور و آنالوگ در استفاده تکنیک های دیجیتال، هنوز نتوانسته است جایگاه خود را درکنار جایگاه نقاشی های سنتی قرار دهد.

این مطلب سعی دارد تا یک معرفی اجمالی در مورد روند نقاشی دیجیتال داشته باشد تا هنرمندانی که قصد وارد شدن در دنیای هنر های دیجیتال را دارند با آن آشنا شوند.

معرفی کلی

در سال های اخیر، نرم افزار های ساخت و ویرایش تصویری در بازار راه خود را باز کردند. نرم افزار هایی مانند Adobe Photoshop ،Corel Painter  ، Painter 3D ،Meta Creations  ، Paintshop Pro و… که به هنرمندان این امکان را می دهند که به خلق یک اثر هنری بپردازند و با استفاده از یک قلم نوری یا کامپیوتر های لوحی یا صفحات لمسی خازنی می توانند تصویر مورد نظر را شبیه سازی یا خلق نمایند.

نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتینگ در بسیاری از مشاغل توسعه تصویری و بصری کاربرد دارد. در حوزه انیمیشن، تصویرسازی، طراحی بازی، طراحی کانسپت فیلم و … .نظر بسیاری از اساتید و هنرمندان بر این است هنر هم همانند علم باید بر محور و موازی با تکنولوژی رشد کند، پس نقاشی دیجیتال همان هنر اصیل نقاشی است که بر اساس گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی، رشد سلیقه مخاطبان و … تبدیل به یک هنر صنعت شده که هنرمندان نقاش و تصویرگر ملزم هستند تا آنرا فراگیرند.

همانطور که نقاشان آثار هنری را خلق می کنند ،با توجه به مفاهیم مربوط به موضوع ، با بیننده ارتباط برقرار می کنند.

آنها رنگ های خود را با دقت انتخاب می کنند، زاویا را با وسواس دخیل کار می کنند تا اثر هنری خود را به عنوان پروژه قابل توجهی ابراز کنند، که نتیجه همه این خواسته ها بعد از مهارت خود فرد هنرمند نیازمند به ابزار بسیاری می باشد. ابزاری که بر اساس میزان قیمت، موجود بودن در بازار، زمان و … هزینه های مادی و معنوی زیادی برای هنرمندان در بر دارد. پس نقاشی دیجیتال می تواند مسیری جدید برای هنرمندان باشد تا در زمان بسیار کوتاه، به تمامی ملزومات و لوازم نقاشی دسترسی داشته باشند و دست به خلق یک اثر فاخر هنری با بهترین کیفیت در کمترین زمان بپردازند.

لوازم ضروری برای یک خلق یک نقاشی دیجیتال:

همانطور که گفته نقاشی دیجیتال دقیقا مانند همان نقاشی سنتی با ابزار های گوناگون است با این تفاوت که شما به جای صرف هزینه بالا، جمع آوری متریال و ساخت رنگ ها و … به پالت رنگی که میلیون ها رنگ را داراست و تمامی ابزار نقاشی اعم از کانواس های گوناگون، قلم های متعدد و … دسترسی داشته باشید و بدون فوت وقت در کمترین زمان و بالاترین کیفیت از اثر هنری خروجی بگیرید.

تمامی این امکانات از کنار هم بودن این لوازم با هم محیاست:

یک کامپیوتر ، قلم نوری و نرم افزار طراحی.

البته تمامی این امکانات و استفاده صحیح از آنها ملزم به بودن یک هنرمند خلاق، با استعداد، علاقه مند و دارای مهارت به نرم افزار در کنار این لوازم است تا یک اثر خوب خلق شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *